Gamescom Ölüyor Mu? Büyük Oyun Geliştiricileri Neden Gamescom'a Katılmıyor?

Gamescom Batıyor Mu
 Oyun dünyasının en büyük etkinliklerinden Gamescom, son zamanlarda önemli bazı katılımcısını kaybetti. PlayStation markasının birkaç yıldır Gamescom'a katılmaması ve Nintendo'nun da bu yıl Gamescom'a katılmayacağını açıklaması Gamescom'un artık büyük oyun geliştiriciler tarafından tercih edilmemeye başlandığının en büyük göstergelerinden biridir.

Gamescom Nedir?

Gamescom, dünyanın en büyük video oyun fuarlarından biridir ve her yıl Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenir. İlk olarak 2009 yılında gerçekleştirilen Gamescom, oyun geliştiricileri, yayıncılar, medya kuruluşları ve oyuncuların buluştuğu dev bir etkinliktir. Hem oyun geliştiricileri, hem de oyuncular için düzenlenen bu fuar, yeni oyunların tanıtıldığı bir etkinliktir.

Büyük Markalar Artık Neden Gamescom'a Katılmıyor?

Artık büyük markaların birçoğu Gamescom'a katılmamaya başladı. Bunun birçok nedeni olsa da en büyük nedeni şüphesiz ki büyük şirketlerin kendi organizasyonları yapmasıdır. Örneğin PlayStation artık State of Play ismini verdiği etkinliğiyle yeni oyunlarını ve oyun konsollarını tanıtabiliyor. Nintendo da PlayStation gibi Nintendo Direct adını verdiği sunumuyla yeni oyun ve oyun konsollarını oyuncularla tanıştırıyor. Bu da büyük oyun geliştiricilerin Gamescom gibi oyun fuarlarına katılım ücreti veya stand ücreti vermesinin önüne geçiyor.

Bunun yanı sıra artık oyun geliştiriciler oyunlarını Gamescom ya da benzeri fuarlarda tanıtmaya gerek duymuyor. Bunun yerine Google'a ya da YouTube'a reklam vermek oyun geliştiricilerin oyunlarını tanıtması için yeterli oluyor.

Gamescom Batıyor Mu?

Gamescom'un özellikle son zamanlarda önemli katılımcılarını kaybetmesi akla Gamescom batıyor mu sorusunu getiriyor. Gamescom ciddi bir katılımcı kaybı yaşasa da hala ciddi bir katılımcı sayısına sahip. Bununla birlikte Xbox, Gamescom 2024'de şimdiye kadarki en büyük standı kuracağını açıkladı bile. Yani Gamescom, bazı önemli katılımcılarını kaybetse de hala oldukça büyük bir fuar ve uzun bir süre de böyle kalacakmış gibi görünüyor.

0 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum Gönder (0)

Daha yeni Daha eski