Darboğaz Nedir? Darboğaz Çeşitleri Nelerdir ve Darboğaz Nasıl Önlenir?

Darboğaz Nedir
 Bilgisayar bileşenleri zaman geçtikçe gelişti ve gelişmeye de devam ediyor. Bu elbette iyi bir şey olsa da kötü bir yazı da var. Eğer bazı bilgisayar bileşenleri birbirine uyumlu olmazsa sistem darboğaz sorunu yaşayabiliyor. Bu da kullanıcıların bilgisayarlarından en iyi performansı almalarını engelliyor. Peki darboğaz nedir ve darboğaz sorunu nasıl önlenir?

Darboğaz Nedir?

Darboğaz temelde sisteminizdeki işlemci ve ekran kartının birbirine tam anlamıyla uyumlu olmadığı anlamına gelir. Elbette darboğaz bilgisayarınızı kullanmanıza engel olmaz. Ancak bilgisayarınızdan tam performans almanızı engeller. Ayrıca 2 önemli darboğaz tipi vardır. Darboğazın ne olduğunu tamamen anlamak için 2 darboğazı da anlamamız gerekir.

İşlemci Darboğazı Nedir?

İşlemci darboğazı ekran kartı darboğazının tam tersidir. İşlemciniz tam anlamıyla kullanılsa bile ekran kartınız tam olarak çalışamayacaktır. Bu da sisteminizden işlemci nedeniyle yeterli performansı görememenize neden olur.

İşlemci Darboğazı Nedir

Ekran Kartı Darboğazı Nedir?

Ekran kartı darboğazı, ekran kartınızın tam anlamıyla çalışması ancak işlemcinizin tam olarak kullanılmaması durumudur. Bunun asıl nedeni işlemcinin ekran kartına oranla daha güçlü olmasıdır. Ekran kartı darboğaz sorunu yaşayan kullanıcılar bilgisayarlarındaki diğer parçalar ne kadar güçlü olursa olsun yeterli performansı alamayabilir.

Bilgisayar Darboğaz Sorunu Nasıl Çözülür?

Darboğaz sorununun çözümü darboğazın türüne göre değişiklik gösterebilir. Çünkü darboğazların ikisinde sistemdeki eksik ve geliştirilmesi gereken parçalar farklıdır. Bu nedenle darboğaz sorunu nasıl çözülür sorusunun cevabını aşağıda her iki darboğaz için de ayrı ayrı verdik.

İşlemci Darboğazı Nasıl Çözülür?

İşlemci darboğazını çözmek istiyorsanız bunun için yapabileceğiniz ilk şey yeni ve daha güçlü bir işlemci almak olabilir. Ancak yeni bir işlemci alacak bütçeniz yoksa da yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İlk olarak işlemcinize hız aşırtma yani overclock uygulayabilirsiniz. Bu sayede işlemciniz olduğundan daha hızlı çalışacak ve işlemci darboğazı sorununu biraz da olsa giderecektir. Başka bir çözüm ise ekran kartınızın modelini düşürmektir. Ekran kartı modelini düşürmek biraz saçma gelebilir. Bu nedenle birçok kullanıcı bu çözüme yaklaşmıyor. Ancak yine de işe yarayan bir yöntemdir.
Ekran Kartı Darboğazı Nedir

Ekran Kartı Darboğazı Nasıl Giderilir?

Ekran kartı darboğazını çözmek istiyorsanız da uygulayabileceğiniz bazı çözümler vardır. İlk olarak daha güçlü bir ekran kartı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ekran kartınıza overclock da uygulayabilirsiniz. Ancak overclock yapma yalnızca küçük bir miktarda darboğaz varsa çözecektir.

Darboğaz Testi Nasıl Yapılır?

Darboğaz testi yapmak için birçok araç mevcuttur. Örneğin PC Build sitesinin yapmış olduğu darboğaz testi aracını kullanabilirsiniz. Ancak bu araçlar kesin bir sonuç vermez. Kesin bir sonuç almak için MSI Afterburner gibi bir program kullanarak işlemci ve ekran kartının yük altındaki kullanım oranlarına bakmanız gerekir.

0 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum Gönder (0)

Daha yeni Daha eski