Domain Nedir? Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alan Adı Nedir
 Eğer bir web sitesi kuracaksanız kesinlikle bir alan adına sahip olmalısınız. Çünkü alan adı yani domain web sitenizin kimliği niteliğindedir. Biz de bu yazımızda sizlere domain nedir ve nasıl alınır anlatmaya çalışacağız.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, web sitenizin ana url adresidir. Bir kullanıcı web sitenize girmek istiyorsa IP adresinizi veya alan adınızı atama çubuğuna girmek zorundadır. Ip adresi birçok rakamdan oluştuğu için ezberlemesi zordur. Bu nedenle domain yani alan adı kullanılır. Alan adları da kendi içlerinde üst seviye alan adları ve alt alan adları olmak üzere ikiye ayrılır.

Üst Alan Adları Nedir?

Üst alan adları, genellikle bir ücret karşılığında alınan alan adlarıdır. Bu alan adları web sitenizin asıl alan adıdır ve doğrudan sitenizin ana sayfasına bağlıdır. Örneğin example.com bir üst seviye alan adıdır.

Alt Alan Adları Nedir?

Alt alan adları, genellikle ücretsiz web site kurmak için kullanılır. Blogger, Wordpress ve Wix gibi popüler web site oluşturma araçları alt alan adı desteği sunar. Örneğin blog.example.com veya mail.example.com bir alt alan adıdır.
Domain Nedir

Alan Adı Olmadan Web Site Kurulabilir Mi?

Alan adı olmadan bir web site kurmak mümkündür. Ancak alan adı olmadan bir web site kurmanız halinde sitenize yalnızca IP adresi ile erişilebilecektir. Ayrıca Blogger, Wordpress ve Wix gibi popüler web site oluşturma araçları IP adresi ile web site kurmayı desteklemez.

Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Alan adını alırken dikkat etmeniz gereken birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler spam score, domainin daha önce kullanılıp kullanılmadığı ve domain daha önce kullanıldıysa ne için kullanıldığıdır.

Spam Score

Domain alırken dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden birisi spam score oranıdır. Spam score puanı yüksek bir web sitesi Google tarafından daha az gösterilmektedir. Bu da elbette siteye trafik çekmekte zorlanacağınız anlamına gelir.

Alan Adının Geçmişi

Bir alan adı almadan önce o alan adının daha önce kullanılıp kullanılmadığını kesinlikle araştırmanız gerekmektedir. Eğer alan adı daha önce kullanılmışsa da ne için kullanıldığını öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer dolandırıcılık veya bahis için kullanılmışsa bu domain Google tarafından kara listeye alınmış, yani cezalandırılmış olabilir. Bir domainin ne için kullanıldığını da Wayback Machine ile görmeniz mümkündür.

Bu yazımızda sizlere domain nedir ve domain alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattık. Eğer yazımız ilginizi çektiyse "Ghostrunner İnceleme" yazımızı da okuyabilirsiniz.

0 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum Gönder (0)

Daha yeni Daha eski